افزایش حضور ناشران کودک در نمایشگاه کتاب امسال

نادر قدیانی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، از آغاز واگذاری غرفه‌ها به ناشران کودک و نوجوان خبر داد و گفت: امسال حدود 400 ناشر کودک و نوجوان در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت کرده‌اند که نسبت به سال گذشته که 240 ناشر بود افزایش چشم‌گیری در تعداد شرکت‌کنندگان داشته‌ایم.

قدیانی با بیان اینکه “واگذاری غرفه‌ها به ناشران بزرگ از روز دوشنبه چهارم اردیبهشت آغاز شده است»، افزود: تحویل غرفه به سایر ناشران نیز از فردا (هفتم اردیبهشت‌ماه) آغاز می‌شود، البته تحویل غرفه به ناشران منوط به تسویه‌حساب است و قیمت غرفه‌ها نیز نسبت به پارسال هیچ تغییری نداشته است.

تغییر معیارهای کیفی آیین‌نامه ثبت نام به معیارهای کمی

رئیس انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک درباره شرایط ثبت‌نام ناشران در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران نیز بیان کرد: با توجه به اینکه در سال‌های گذشته تلاش می‌کردیم حتی‌الامکان شرایط آیین‌نامه ثبت‌نام را مدنظر داشته باشیم اما به‌دلیل اینکه بخش‌هایی از آیین‌نامه به صورت کیفی بود در امتیازبندی مشکلاتی ایجاد می‌شد و خیلی شفاف نبود. برای اینکه بتوانیم معیارهای ثبت‌نام را کمی‌ کنیم و معیارهای کیفی‌ را به عدد و رقم تبدیل کرده و براساس آن متراژهای ناشران را مورد ارزیابی قرار دهیم. از سال 1394 کارشناسی‌ها و بررسی‌های لازم را در این حوزه انجام دادیم و بالاخره آبان‌ماه سال 1395 نرم‌افزاری در این زمینه تدوین کردیم که براساس آن تمام معیارهای آیین‌نامه ثبت‌نام و ضوابط شرکت در نمایشگاه را در قالب جدولی با بیش از 20 آیتم تعریف کردیم همچنین برای رفع ایرادات اولیه این برنامه کار میدانی روی این آیتم‌ها انجام دادیم.

وی توجه به چاپ اول را عمده‌ترین آیتمی که در آیین‌نامه ثبت‌نام مطرح شده است، عنوان کرد و افزود: بعد از آن نیز موارد دیگری مانند تعداد دایر‌ة‌المعارف‌ها، فرهنگنامه‌ها، حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی، قطع کتاب‌ها و … مورد توجه قرار گرفته است. همچنین ما برای کسب اطلاعات به آماری که از سوی بانک اطلاعاتی خانه کتاب توسط کمیته ناشران داخلی در اختیار ما قرار داده شده است، استناد کردیم و آن را ملاک ورود ناشران در این نرم‌افزار و بررسی آثار قرار دادیم. بر این اساس اگر مشکلی هم وجود داشته باشد به اطلاعات پایه‌ای ناشران در موسسه خانه کتاب برمی‌گردد که دلیل آن هم قصور ناشران در به‌روز رسانی اطلاعاتشان است که مستلزم مراجعه، حضور و کنترل بوده است. البته انجمن فرهنگی ناشران کودک در دی‌ماه سال گذشته طی سه نوبت به ناشران کودک و نوجوان اعلام کرده بود که حتماً برای اصلاح آمارشان به خانه‌کتاب مراجعه کنند.

به‌گفته این مقام مسئول، ملاک ثبت‌نام ناشران کودک در نمایشگاه کتاب تهران براساس اطلاعاتی است که تا اسفندماه سال 95 در بانک اطلاعاتی خانه کتاب ثبت شده باشد و آثاری که بعد از آن تولید و ثبت شده باشند در این ارزیابی نمی‌گنجند. البته حق کسی ضایع نمی‌شود و اگر کتابی امسال جزء آمار ناشری نباشد سال آینده جزء آمار محاسبه خواهد شد.

رئیس سالن‌های کودک و نوجوان سی‌امین نمایشگاه کتاب تهران در ادامه به چگونگی امتیازبندی‌ها اشاره کرد و گفت: براساس امتیازبندی‌های صورت گرفته در مجموع 52 درصد ناشران نسبت به سال قبل امتیاز کمتری کسب کردند و 36 درصد ناشران به‌خاطر اینکه سال پرکاری داشته‌اند یا تعداد شمارگان یا حضور در جشنواره‌های بیشتری به ثبت رسانده‌اند، نسبت به سال گذشته امتیاز بالاتری کسب کردند.

افزایش چشمگیر حضور ناشران کودک در نمایشگاه کتاب

وی درباره متراژ سالن‌های کودک نیز بیان کرد: به لحاظ مشکلاتی که در ستاد ایمنی و بحران شهر تهران ایجاد شده بود، امسال نگاه ویژه‌ای نسبت به نقشه راهروها اعمال شد و از متراژ کلی غرفه‌ها 400 متر کم شد و به متراژ راهروها اضافه شد. البته به‌دلیل اینکه امسال 150 ناشر به چرخه ثبت‌نام اضافه شدند و این‌ها عمدتا یا ناشران قدیمی بودند که جدیدا به سالن کودک آمده بودند یا ناشرانی بودند که تعداد عناوین آن‌ها پارسال کمتر از حد مقرر بوده و امسال افزایش داشته است، اما با این وجود تلاش کردیم با ارائه تمهیدات لازم و همچنین صرفه‌جویی‌هایی در متراژ غرفه‌های ناشران بزرگ، بتوانیم امکان ارائه غرفه به همه ناشران را فراهم کنیم.

جانمایی غرفه ناشران کوچک‌تر در سالن‌های بهتر

قدیانی درباره نحوه غرفه‌بندی‌ها نیز توضیح داد: امسال عمق غرفه‌های کوچکتر از سه یا چهار متر را به دو متر رساندیم تا بر بیشتری داشته باشند. بر این اساس ناشران این گروه را به دو دسته تقسیم کردیم؛ دسته اول ناشرانی که امتیازشان زیر 10 متر بود که از چهار تا هشت متر با عمق دو متر به آنها غرفه اختصاص دادیم. که حدود 127 ناشر در این گروه قرار گرفتند که شرایطشان نسبت به ناشرانی که غرفه‌شان دارای عمق بیشتر و بر کمتری بود خیلی بهتر بود. البته ما این کار را با هدف افزایش انگیزه و تلاش این گروه از ناشران برای افزایش تولید و کیفیت آثار در سال‌های‌آینده انجام دادیم و آنها را براساس حروف الفبا در بهترین سالن که پارسال داشتیم و از نظر فروش ظرفیت بالایی داشت یعنی شمال شرقی سالن A1 و A2 جانمایی کردیم.

وی بیان کرد: همچنین برای ناشرانی که تعداد عناوین آنها زیر 25 عنوان بود و در این گروه و گروه‌های دیگر نمی‌گنجیدند هم مانند سال گذشته یک غرفه متمرکز جمعی در نظر گرفته‌ایم که مسئولیت آن برعهده شرکت تعاونی انجمن فرهنگی ناشران کتاب کودک است و 60 ناشر شرکت‌کننده در این گروه می‌توانند بدون هیچ بار مالی‌ای آثارشان را در این غرفه نمایش دهند.

نگاه ویژه به ناشران کم‌کتاب و متوسط

رئیس انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان اضافه کرد: گروه دیگر ناشرانی هستند که متراژ استحقاقی آنها بین 12 تا 42 متر بوده است. اینها را براساس حروف الفبا در جانمایی دیگری در سالن‌ها گنجانده‌ایم و از عمق سه متر و چهار متر غرفه‌هایی به آنها داده‌ایم البته غرفه‌هایی که عمق چهار متر داشته‌اند، دوطرفه هستند و براین اساس هم به ناشرانی که کتاب‌های کمی دارند و هم ناشران متوسط نگاه ویژه‌ای در جانمایی‌ها داشته‌ایم.

به‌گفته قدیانی گروه دیگر ناشران که امتیاز آنها بالاتر از 42 متر بوده است، در غرفه‌هایی با عمق 10 متر جانمایی شده‌اند و با توجه به اینکه ناشرانی با امتیاز 48 یا 50 متر هم در این گروه جا گرفته‌اند. با آنها مساعدت کرده‌ایم و متراژ بیشتری در اختیار آنها قرار داده‌ایم تا بهتر دیده شوند. حداقل متراژ غرفه‌ها 60 متر تا 410 متر بوده است که البته میزان غرفه ناشران بزرگی مانند قدیانی که سال گذشته 520 متر بود را به 410 متر کاهش داده‌ایم برای اینکه بتوانیم جوابگوی ناشران جدید باشیم.