«انضباط بدون گریه» چگونه محقق می‌شود؟

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب “انضباط بدون گریه» نوشته الیزابت پنتلی با ترجمه اکرم کرمی به تازگی در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

منضبط کردن برای والدین موضوعی توان‌فرسا و پیچیده است. این تصور که ما مسئول کمک به کودکان‌مان هستیم که سفر نوزادی تا بزرگسالی را با موفقیت طی کنند، مفهوم ترس‌آوری است. اما واژه “منضبط‌کردن» صرفا به معنی آموزش دادن بوده و ما به‌عنوان والدین هر رو از طریق گفتار، رفتار و الگو بودن به آن‌ها آموزش می‌دهیم.

الیزابت پنتلی در این کتاب به ما نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم به نحو موثری به کودکان‌مان کمک کنیم مهارت‌های عملی مورد نیاز برای یادگیری را فراگیرند. او نشان می‌دهد که رفتارهای والدین، فقط بخشی از معادله منضبط کردن است؛ نیمه دوم، یادگیری خود کودک است. او روش‌های عینی زیادی برای کمک به یادگیری کودکان خردسال و تبدیل شدن به افرادی خودمنضبط ارائه می‌دهد. او همچنین برای والدین اطمینان خاطر و روش‌های عملی برای مدیریت انضباط در زندگی روزمره با کودکان را فراهم می‌کند.

پنتلی بیان می‌کند: “منضبط کردن تربیتی به معنای آن است که به کودکان‌مان کمک کنیم بنیانی برای ارزش‌های و اصول اخلاقی ایجاد کنند و دستورالعملی قدرتمند داشته باشند که بتوانند برای یک عمر خودانضباطی خود به کار ببرند.» این وظیفه والدین، معلمان و سایر بزرگسالان بانفوذ است که ابزارها و راهنمایی را که کودکان برای رشد خود انضباطی بدان نیاز دارند فراهم کنند. بهتر است کار به این عظمت، به شانس و یا بی‌تجربگی واگذار نشود. عاقلانه خواهد بود که هر بزرگسالی که مسئولیت بخشی از بزرگ کردن کودک را برعهده دارد، برای بهتر برخورد کردن با این وظیفه بسیار مهم، مطالعه کرده و چیزهایی بیاموزد.

درست مانند مجموعه کتاب‌های بدون گریه پنتلی، این کتاب نیز به والدین نشان می‌دهد چگونه به کودکانشان کمک کنند که با پرهیز از گریه کردن، ناکامی و خشم، به‌عنوان موانع یادگیری، درس‌هایی را که آن‌ها آموزش می‌دهد، پذیرا باشند. کتاب حاضر،‌ عواطف زیربنایی و انگیزه‌هایی را که محرک رفتار کودک بوده تبیین کرده و نشان می‌دهد که چگونه از این دانش برای راهنمایی کودک در انتخاب‌های درست، بهره گیریم.

پنتلی به‌عنوان مربی والدین و مادر چهار کودک، از خرد و تجربه لازم برای ترکیب دانش تخصصی و توصیه‌های واقع‌بینانه و عملی برخوردار است. روش‌های او به روشنی بیان شده و با مثال‌های قابل فهم زیادی نشان داده می‌شود. نکات سودمند و ماجراهای ذکر شده از سوی گروه‌های وسیع والدین مورد آزمون به علمی بودن ابزارهای ارائه شده می‌افزاید.

کتاب “انضباط بدون گریه» نوشته الیزابت پنتلی به ترجمه اکرم کرمی با شمارگان دو هزار نسخه در 339 صفحه به بهای 24 هزار تومان توسط نشر صابرین منتشر شده است.