کودکان اوتیسم را در «اقیانوسی در ذهن» بشناسید

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، انتشارات پرتقال به تاز‌گی رمان “اقیانوسی در ذهن» نوشته‌ “کِلِر وَندرپول» و ترجمه‌ عطیه الحسینی را به بازار کتاب نوجوان عرضه کرده است.

“اقیانوسی درذهن» درباره‌ پسر بچه‌ای به نام “ارلی اودن» است که راوی داستان ما وقتی که پدرش او را برای داشتن روحیه قوی‌تر به مدرسه‌ شبانه‌روزی می‌فرستد، با او آشنا می‌شود. راوی داستان در “ارلی» ویژگی‌هایی می‌بیند که او را متوجه این واقعیت می‌کند که ارلی با دیگر بچه‌ها تفاوتی اساسی دارد. مثلاً یکی از کارهای ارلی این است که می‌خواهد جلوی اقیانوس دیوار بکشد تا نتواند به آنها یورش بیاورد. ارلی به شدت در مورد ریاضیات باهوش است و سر تنها کلاسی که می‌رود کلاس ریاضی است. بحث‌های جالبی در مورد عدد “پی» می‌کند و نظرگاه‌های ویژه‌ای دارد که برای راوی داستان نیز بسیار جالب توجه و در عین حال حیرت‌انگیز است.

کتاب “اقیانوسی در ذهن» اطلاعات تازه و جالبی در مورد اشخاص مبتلا به اوتیسم به مخاطب می‌دهد. اوتیسم نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که با رفتارهای ارتباطی، کلامی غیرطبیعی مشخص می‌شود. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن ناشناخته ‌است. این اختلال در پسران شایع‌تر از دختران است.

راوی که مادرش را خیلی زود از دست می‌دهد، در جایی از کتاب توصیف درخشانی درباره‌ مادرش می‌کند: “مادرم شبیه شن بود؛ شنی که وقتی از آب سرد میای بیرون و می‌لرزی، گرمت می‌کند… شنی که روی بدنت می‌ماند و روی پوستت اثر می‌گذارد تا یادت باشد کجا بوده‌ای و از کجا آمده‌ای… شنی که تا مدت‌ها بعد از بودن در ساحل، ته کفشت یا توی جیبت پیدایش می‌کنی.»

کتاب روایت پویایی دارد و به دنبال جاذبه‌های حادثه‌ای است و برای مخاطبانی که ادبیات جدی را پیگیری می‌کنند، مناسب است. از دیگر ترفندهایی که نویسنده برای جذاب‌تر شدن موضوع اثرش به کار برده، قرار دادن این موضوع در یک برهه‌ تاریخی است. زمانی که هنوز بیماری اوتیسم بیماری چندان شناخته شده‌ای نبوده است.

این رمان از جمله کتاب‌هایی است که برای آشنایی با انواع بیماری‌ها مناسب‌ است. نشر پرتقال پیش از این نیز کتاب‌های “ماهی روی درخت» درباره‌ بیماری خوانش پریشی و “جنگی که نجاتم داد» درباره کودکان پاچنبری را برای آشنایی بیشتر مخاطبان با این بیماری‌ها منتشر کرده بود.

این کتاب تاکنون برنده چند جایزه معتبر بین‌المللی شده است و مورد توجه منتقدان ادبیات کودک و نوجوان قرار گرفته است. این کتاب مناسب برای سنین 12 سال به بالا است.

انتشارات پرتقال رمان “اقیانوسی در ذهن» را در 292 صفحه با شمار‌گان هزار نسخه و قیمت 15 هزار تومان به بازار کتاب عرضه کرده است.