دکتر «اورورا باتارا» درگذشت

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) اورارا باتارا پزشک فیلیپینی که در هشت سال دفاع مقدس در کنار مردم و رزمندگان دزفول بود پس از بستری شدن در بخش ای سی یو بیمارستان دزفول شامگاه دوشنبه درگذشت.

دکتر باتارا پیش از انقلاب سالها به عنوان پزشک عمومی در بیمارستان افشار دزفول مشغول به کار بود. این پزشک فیلیپینی دلسوز که همواره ایران را وطن خود می‌دانست با شروع جنگ تحمیلی از معدود پزشکانی بود که زیر بمباران هوایی و موشکی در دزفول ماند و به طبابت پرداخت.

دکتر باتارا به عنوان اولین پزشک بخش دیالیز در ۲ نوبت صبح و عصر سال ها در بیمارستان افشار دزفول به بیماران دیالیزی خدمت کرد. وی در زمان جنگ تحمیلی در خانه های سازمانی بیمارستان یازهرا دزفول سکونت داشت و در تمام ساعات شبانه روز در خدمت مصدومان حملات موشکی و نیز رزمندگان مصدوم بود و طبابت می کرد.

دکتر باتارا تا قبل از بستری شدن در بخش آی سی یو همچنان به عنوان پزشک بخش دیالیز در بیمارستان دزفول خدمت می کرد.

دکتر باتارا در ۱۹ دسامبر ۱۹۵۰ برابر با ۲۸ آذر ماه ۱۳۲۹ در شهر مانیل کشور فیلیپین متولد شد. وی پس از گذراندن تحصیلات متوسطه وارد دانشکده پزشکی مانیل شد و پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی جهت خدمت به هم نوعان خویش، عازم ایران شد.

باتارا در دوران جنگ تحمیلی به ارائه خدمات پزشکی به رزمندگان و مردم مقاوم دزفول پرداخت. او هم زمان، دوران رزیدنتی خویش را در رشته داخلی بصورت مکاتبه‌ای و حضوری در دانشگاه مانیل ادامه و پس از چهار سال بورد تخصصی را از آن دانشگاه دریافت کرد. در سال 1394 از خدمات ارزشمند خانم دکتر “اورورا باتارا” بعنوان چهره ماندگار پزشکی دزفول در سال ۱۳۹۴ تجلیل شد.